Niin kauan kuin vaatteita on ollut olemassa, ihmiset ovat ottaneet niitä pois toisten iloksi. Yhtä kauan on ollut olemassa ihmisiä, jotka ovat paheksuneet tätä.

01. J.S. Bach: Air
02. Franz Schubert: Jousikvartetto nro 13 a-molli, ”Rosamunde”, D. 804, op. 29, osa II (Andante)
03. Maurice Ravel: Boléro
04. Dmitry Shostakovich: Jousikvartetto nro 3 F-duuri, op. 73, osa I (Allegretto)
05. Jean Sibelius: Finlandia (pätkä alusta sovitettuna jousikvartetolle)
Sovitus: Jukka Rantamäki
06. Aulis Sallinen: Jousikvartetto nro 3, op. 19, ”Aspekteja Peltoniemen Hintriikin surumarssista”
07. Antonio Vivaldi: Neljä vuodenaikaa: Kevät, osa I
08. Frédéric Chopin: Nocturne Eb-duuri, op. 9, nro 2
Sov. Austin Harning
09. Alexander Borodin: Jousikvartetto nro 2 D-duuri, osa III (Notturno)
10. Arvo Pärt: Spiegel im Spiegel
Nakuilun maailmanselitys on esitys burleskin taidehistoriasta ja riisuutumisen kulttuurisesta voimasta. Se on tunteiden ja ajatusten vuoristorata, jossa paljaan ihon ilo ja intiimi herkkyys vievät syviin kysymyksiin ihmisyydestä ja moralismista läpi historian. Underground-taide ja korkeakulttuuri lyövät kättä show’ssa, jossa komedia, burleski ja klassinen musiikki yhdistyvät lumoavan riemukkaaksi kokonaisuudeksi. Tapiola Sinfoniettan Queer-festivaali antaa kehykset teoksen kantaesitykselle.
Lavalla nähdään koomikko Juuso Kekkonen sekä huikeat burleskitaiteilijat Armi Von Vep, Hasard le Sin, Lux Dodgy, Penislow Pallinowski ja Sin D. Skye. Musiikista vastaa Tapiola Sinfoniettan kvartetti.
Louhisali, Espoon kulttuurikeskus
Konsertin ikäsuositus on 18 vuotta.