Manzen kattaus
Nuoren polven alttoviulutähti Timothy Ridout esiintyy solistina ruotsalaisen Anders Hillborgin konsertossa. Sibeliuksen kolmas sinfonia ja Schönbergin toinen kamarisinfonia soivat Andrew Manzen johtamana.
EVA-trion tuore lastenlevy Orava, peippo ja pikkuinen lintu on otettu lämpimästi vastaan ja nyt levyn lauluja kuullaan myös livenä ja uusin sovituksen Tapiola Sinfoniettan 12-henkisen kokoonpanon kanssa.

EVA-trion tuore lastenlevy Orava, peippo ja pikkuinen lintu on otettu lämpimästi vastaan ja nyt levyn lauluja kuullaan myös livenä ja uusin sovituksen Tapiola Sinfoniettan 12-henkisen kokoonpanon kanssa. Sovituksista vastaavat Milla Viljamaa, Timo Alakotila ja Juha Kujanpää.
Konsertissa seikkaillaan eläinaiheisten laulujen maailmassa, kun EVA-trion Essi Wuorela, Vesa Norilo ja Anna-Karin Korhonen esittävät raikkaita sovituksia lastenlauluklassikoista, kuten Oravan pesä, Hopoti hoi ja Peipon pesä, kahden lapsisolistin, Peppi-perhosen ja Iida-oravan, kanssa. Mukana lavalla on myös 12-henkinen Tapiola Sinfoniettan kokoonpano.
Konsertti kestää noin 45 minuuttia ja sopii kaikenikäisille. Luvassa on laulua, leikkiä ja nostalgiaa koko perheelle.
Tapiola Sinfoniettan pienkokoonpano
Essi Wuorela, laulu
Anna-Karin Korhonen, kantele
Vesa Norilo, sello
Peppi Asplund, laulu
Iida Asplund, laulu
Louhisali, Espoon kulttuurikeskus
Liput alk. 15/10 €
Liput alk. 15/10 €
Nuoren polven alttoviulutähti Timothy Ridout esiintyy solistina ruotsalaisen Anders Hillborgin konsertossa. Sibeliuksen kolmas sinfonia ja Schönbergin toinen kamarisinfonia soivat Andrew Manzen johtamana.
Espoon Tanssiopisto ja Tapiola Sinfonietta toteuttavat Ilkka Kuusiston säveltämän Lumikungatar-baletin tammikuussa 2027.