Tapiola Sinfoniettan logo, linkki etusivulle

Musica nova & Tapiola Sinfonietta: Jälleen Kerran 

Säveltäjä Heta Ahon ja kirjailija Juha Itkosen pienoisooppera Kerran kertoo rakkaustarinan, jonka osapuolet tapaavat rautakaupassa jossain kehätien varrella.

Nuori ihminen pikkutakissa ja farkuissa nojaa tiiliseinään.

Aku Sorensen kapellimestari 
Anni Elif laulu 

Heta Aho & Juha Itkonen (teksti): Kerran, yksinäytöksinen ooppera laulajalle ja orkesterille, konserttiversio 

Väliajan jälkeinen ohjelmisto varmistuu myöhemmin. 

Kerran kertoo pienoisoopperan muodossa rakkaustarinan, jonka osapuolet tapaavat rautakaupassa, jossain kehätien varrella. Kun nainen kohtaa eksänsä rautakaupassa, yhtäkkiä koko nuoruus – rakkaus, epävarmuus ja hulluus – tulvahtaa hänen lävitseen.

Tapiola Sinfoniettan entinen residenssitaiteilija, kirjailija Juha Itkonen ja säveltäjä Heta Aho valmistivat Kerran-teoksen Tapiola Sinfoniettan tilauksesta vuoden 2024 Nuoruus-festivaalille. Solistina esiintyy laulaja, sellisti ja säveltäjä Anni Elif.

Innoituksen teokseen Aho sai Yonan ajatuksesta ”Valtavat tunteet tarvitsevat maalauspohjakseen kokonaisen orkesterin.” Näin Yona totesi, kun teki Tapiola Sinfonietan kanssa levyn Uni johon herään (2021).

Musiikillista ilmaisua ovat inspiroineet paitsi jazz-taustainen Anni Elif itse myös kohtalokkaat iskelmätähdet Carola Standertskjöld, Seija Simola ja Irina Milan sekä heidän 70-luvun tuotantonsa täyteläiset sovitukset.

”Rautakauppamiljöö on inspiroinut Ahon musiikillisen mielikuvituksen laukkaamaan villisti. Hän yhdistää taiturillisen kekseliäästi eri tyylejä, nostalgista viihdettä, jazzia, nykymusiikkia, klassista.” Helsingin Sanomat 12.4.2024

Aika

11.02.2027 19:00

Paikka

Tapiolasali, Espoon kulttuurikeskus

Kulttuuriaukio 2,
02100 Espoo

Hinta

Liput 10–35 € + tilausmaksut (alk. 1,50 € + 0,65 % tilauksesta www.lippu.fi)

Tab Content

This is a basic text element.

Tab Content

This is a basic text element.
Torstai
11.02.2027
19:00

Liput 10–35 € + tilausmaksut (alk. 1,50 € + 0,65 % tilauksesta www.lippu.fi)

SINUA SAATTAISI KIINNOSTAA

Torstai
17.12.2026
20:30

Kauheimmat joululaulut – 2. lisäkonsertti

Pahaa joulua! Antti Holman isännöimässä illassa kuullaan upouusia sävellyksiä mm. Reino Leinon ja Sirsi Sunnaksen vihatuimpiin jouluaiheisiin runoihin. Jotta kaikki ei olisi aivan kauheaa, säveltäjinä on Suomen kärkijoukkoa puhumattakaan laulajista.

Tutustu konserttiin
Perjantai
12.06.2026
19:00

Kamarimusiikkia Villa Gyllenbergissä: Syrjityt – Alakulttuurit

Vuoden 2026 Kamarimusiikkia Villa Gyllenbergissä -konserttikokonaisuuden teemana on Syrjityt. Kokonaisuus koostuu kolmesta eri alateemasta ja konsertista.

Tutustu konserttiin