Eteläintialainen mridangam-rumpu, kiinalainen luuttu pipa ja muuttolinnut ovat pääroolissa Juuret-festivaalin toisessa konsertissa, jonka johtaa kapellimestari Anna-Maria Helsing.

Eero Hämeenniemi
Uusi teos jousiorkesterille ja mridangamille
Tan Dun
Konsertto jousiorkesterille ja pipalle
Einojuhani Rautavaara
Cantus Arcticus, konsertto linnuille ja orkesterille, op. 61
Huomaathan, että konsertti ei sisällä väliaikaa.
Espoo on koti kasvavalle määrälle intialaisia ja kiinalaisia asukkaita, jotka antavat merkittävän panoksen kaupungin kansainvälistyvään ilmapiiriin. Eero Hämeenniemellä on ollut tiivis ja yhteys Etelä-Intiaan ja sen karnaattiseen musiikkiin 1990-luvulta lähtien. Tapiola Sinfoniettan Hämeenniemeltä tilaaman uuden teoksen soolosoittimena on mridangam, monipuolinen kaksipäinen rumpu, jota soittaa lajin mestareihin kuuluva Sai Giridhar. Tan Dunin konsertossa (1999) soolosoittimena on kiinalainen luuttu pipa. Kiinalaisen musiikin lisäksi teos seikkailee amerikkalaisen minimalismin ja Bachin parissa. Rautavaaran Cantus arctikuksessa vanhat ja uudet suomalaiset matkaavat Pohjolan suomaisemiin.
Konsertti on sinulle, jos toivot vaihtelua länsimaisille orkesterisoittimille.
Tapiolasali, Espoon kulttuurikeskus
Kulttuuriaukio 2,
02100 Espoo
Liput 10–35 € + tilausmaksut (alk. 1,50 € + 0,65 % tilauksesta www.lippu.fi). Konserttiliput tulevat myyntiin 1.12.2026.