After Work: Chamber

Syksyn viimeinen After Work: Chamber tarjoaa intiimiä kamarimusisointia Mozartin, Bohuslav Martinůn ja Jean Françaix’n sävelin. Kvartetissa soittavat Hanna Juutilainen (huilu), Aleksandra Pitkäpaasi (viulu), Jussi Tuhkanen (alttoviulu) ja Mikko Pitkäpaasi (sello).

Tapiola Sinfonietta After Work, vaaleansinisellä pohjalla, vieressä oranssi sellon siluetti.

Wolfgang Amadeus Mozart: Huilukvartetto huilulle ja jousitriolle, D-duuri K. 285
Bohuslav Martinů: Duo viululle ja sellolle nro 1, H. 157
Jean Françaix: Trio a cordes, jousitrio viululle, alttoviululle ja sellolle

Hanna Juutilainen, huilu
Aleksandra Pitkäpaasi, viulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Mikko Pitkäpaasi, sello

Syksyn viimeinen After Work: Chamber tarjoaa intiimiä kamarimusisointia Wolfgang Amadeus Mozartin, Bohuslav Martinůn ja Jean Françaix’n sävelin

Mozartin elegantti ja aurinkoinen huilukvartetto vie kuulijan 1770-luvun Mannheimiin, jossa säveltäjä vietti vilkasta seurapiirielämää ja sai tilauksen hollantilaiselta eläkkeellä olevalta kirurgilta ja harrastajahuilisti Ferdinand Dejeanilta. Vaikka Mozart ei koskaan saanut koko palkkiotaan, syntyi neljä kvartettoa, joista D-duuri KV 285 on tunnetuin. Teos yhdistää keveyttä ja yllättävää syvyyttä.

Tšekkiläisen Martinůn Pariisissa säveltämä duo on kahden soittimen virtuoosinen vuoropuhelu, joka venyttää kamarimusiikin rajoja. Preludi on mietteliäs ja intensiivinen, kun taas toinen osa, Rondo, pursuaa kansanmusiikillista iloa ja teknistä loistoa. Teos vaatii soittajilta venymistä virtuoosisuorituksiin, ja se päätyikin legendaarisen Heifetz-Piatigorski-duon ohjelmistoon.

Ranskalaisen eleganssin ja ilkikurisen huumorin mestari Jean Françaix tarjoaa jousitrion, joka on yhtä aikaa nokkela, tanssiva ja syvästi melodinen. Vuonna 1933 sävelletty teos tasapainottaa viulun, alttoviulun ja sellon haasteellisen kokoonpanon leikittelevällä virtuositeetilla.

Konsertissa pääset nauttimaan kamarisoitannasta lähietäisyydeltä, ja istuinpaikat ovat näyttämöllä. Konsertissa on anniskelu, joten voit nauttia valitsemastasi virvokkeesta konsertin aikana. Käynti anniskelualueelle tapahtuu vasemman permanto-oven kautta. Ikärajaton katsomo on permannolla, ja näille paikoille ohjataan käymään permannon oikeasta ovesta.

Aika

12.12.2025 17:00

Paikka

Espoon kulttuurikeskus, Tapiolasali

Kulttuuriaukio 2,
02100 Espoo

Hinta

Liput alk. 20 / 18 / 8 €

Tab Content

This is a basic text element.

Tab Content

This is a basic text element.
Perjantai
12.12.2025
17:00

Liput alk. 20 / 18 / 8 €

SINUA SAATTAISI KIINNOSTAA

Torstai
27.11.2025
18:30

Huonoja vaikutteita

Taidemusiikin yleisö tuomitsi jazzin 1900-luvun alussa, mutta se ei estänyt säveltäjiä inspiroitumasta jazzin rytmeistä ja saundeista.

Tutustu konserttiin
Torstai
20.11.2025
19:00

Skandaalikonsertti

Maaliskuussa 1913 Arnold Schönberg johti Wienin Musivereinissa musiikkiohjelman, joka nimettiin jälkeenpäin ”skandaalikonsertiksi”.

Tutustu konserttiin